UNAPREĐENJE LOKALNE PUTNE INFRASTRUKTURE KROZ SARADNJU DVIJE OPŠTINE SA PODRŠKOM SAVJETA EVROPE

Opštine Istočni Stari Grad i Stari Grad zajednički su pripremile projektni prijedlog pod nazivom „Zajedno za bolje sutra“ koji je finansiran u okviru jednog od programa Savjeta Evrope.

Projekat se odnosi na početnu fazu rekonstrukcije putne komunikacije u međuentitetskom naselju Gornje Biosko. Lokalna putna infrastruktura je jedan od osnovnih parametara procjene kvaliteta života, a to je posebno   važno za planinske ruralne   zajednice.

Tokom procesa identifikovanja prioritetnih   projekata od zajedničkog interesa,   predstavnici obje opštinske uprave su ustanovili da, uslijed   loše putne povezanosti, stanovnici naselja Gornje Biosko   nemaju kvalitetnu putnu komunikaciju do svojih domova, što im u značajnoj mjeri otežava svakodnevni život.

Ukupna dužina trase Gornje Biosko iznosi oko 420 metara, a kroz prvu   fazu projekta je rekonstruisano i asfaltirano ukupno 200 metara dionice puta. Savjet Evrope je sa 19.000 KM podržao realizaciju predmetnih aktivnosti, dok je doprinos opštinskih uprava 1.800. KM.

Opštine Stari Grad Sarajevo i Istočni Stari Grad su i u prethodnim godinama zajednički realizovale brojne značajne projekte s ciljem unapređenja kvaliteta života lokalnog stanovništva: sanacija saobraćajnice Brusulje, sanacija lokalnog puta Hreša-Biosko, uvođenje rasvjete u selu Mešinovići i u Faletićima, sanacija puta Zlatište – Širokača, sanacija pristupnog puta Sarajevo – Pale do kamenoloma “Alpine”, itd.

Ove dvije opštine su jedinstven primjer dobre saradnje između dva entiteta i sigurno je da će i u budućnosti zajednički realizovati projekte u različitim domenima.