Javnu ustanovu Narodna biblioteka“Istočni Stari Grad“ osnovala je Opština Istočni Stari Grad 05.11.2007. godine sa sjedištem na Hreši kojom rukovodi direktor Saša Radović.
Narodna biblioteka „Istočni Stari Grad“ nalazi se u prostorijama Osnovne škole Mokro-Područno odjeljenje –Hreša, gdje zauzima 52 m2 prostora koje održava i koristi.
Narodna biblioteka „Istočni Stari Grad“ kao jedina ustanova kulture na opštini obavlja djelatnost s ciljem da omogući svim građanima slobodan pristup kulturnim i naučnim tokovima, radi svestranog, kulturnog, naučnog i obrazovnog napretka pojedinca i društva u cjelini.
Biblioteka svoju djelatnost obavlja na osnovu Zakona o bibliotečko-informacionoj djelatnosti , Zakona o javnim službama, Zakona o zaštiti kulturnih dobara, Manifesta UNESКO-a za javne biblioteke, Кodeksa bibliotekara Republike Srpske kao i normativnih akata Biblioteke.
Cjelokupni fond je sređen po UDК sistemu i nalazi se u slobodnom pristupu.Biblioteka radi elektronski katalog – program za bibliotečko poslovanje „WINISIS“.
Narodna biblioteka „Istočni Stari Grad“ organizuje književne večeri, promocije, izložbe, tribine, predavanja i druge kulturne sadržaje i član je Društva bibliotekara Republike Srpske.
Narodna biblioteka „Istočni Stari Grad „ posjeduje stručnu i priručnu literaturu iz svih oblasti ljudskog znanja.
Кorisnici sve informacije o fondu mogu, uz stručnu pomoć bibliotekara, dobiti iz lisnih i elektronskih kataloga.
Ukupan broj knjiga u štampanom obliku zaključeno sa 2018. godinom je 14.649 knjiga, od kojih je 2.586 knjiga za djecu.
U Biblioteci se mogu koristiti dnevna i nedeljna štampa i časopisi.
Teritorija sa koje se skuplja građa za Zavičajnu zbirku je –Teritorija grada Istočno Sarajevo.
Godina početka prikupljanja građe je 2008.godina.
Prostor Zavičajne zbirke nije posebno izdvojen i inventariše se u okviru ostale građe.Nabavka se vrši putem obaveznog primjerka,kupovinom,poklonom i razmjenom.Trenutni broj Monografskih publikacija ovog fonda u 2018. godini je 204 bibliotičke jedinice.

Radno vrijeme za korisniike :
– radnim danom od 08:00 do 15:00 časova (četvrtak od 08:00 do 17:00 časova)

Djelatnosti JU Narodna biblioteka“Istočni Stari Grad“:
91.01-Djelatnost biblioteka i arhiva;
59.13- Distribucija filmova, video filmova i televizijskog programa;