„ČITAJ ROKENROL“ U ISTOČNOM STAROM GRADU

Danas je u Narodnoj biblioteci  “Istočni Stari Grad” na Hreši otvorena još jedna u nizu izložbi za stanovnike Istočnog Starog Grada, ali i sve  ljubitelje ovakvog stvaralaštva. Izložba je organizovana u saradnji sa NUB Republike Srpske.

Iz biblioteke naglašavaju da  je ovo treća izložba koja se organizuje u Istočnom Starom Gradu od početka tekuće godine i da obizirom na trajanje postoji zadovoljavajući odziv zainteresovanih.

Izložba ” Čitaj rokenrol! – Bendovi rođeni iz književnih stranica” predstavlja  bendove koji su dobili nazive po književnim djelima, bilo po naslovima djela, bilo po književnim likovima, bilo po nekim drugim specifičnostima u tim djelima. Autori ove izložbe su Suzana Pešević Stojanović, Lana Šaula i Saša Levi, a dizajn kataloga i plakata potpisuje Srđan Vojvodić.

„U izložbi je predstavljeno 26 bendova i 25 književnih djela po kojima su bendovi dobili ime. Između ostalih predstavljeni su bendovi  kao što je Azra, Prljavo kazalište, Bjesovi i slično. Naravno, izbor bendova i književnih djela je selektivan.Predstavljeni su oni koji su poznatiji i /ili uticajniji u svijetu muzike i književnosti. Jedan plakat čini i lista pjesama inspirisanih, takođe književnim djelima“, rekao je direktor Radović.

Tekstovi o bendovima koncipirani su tako da se ukratko posjetiocu predstavi rad benda, ko je činio postavu, koje su muzičke žanrove njegovali, kakav su uticaj ostavili u  muzičkom svijetu, koji im je najpoznatiji i najpopularniji album i naravno kako su dobili imena.

Književna djela predstavnjena su tako da nisu otkriveni cijeli sinopsisi.Većinom su to poznati romani , koji imaju izuzetnu važno mjesto u književno-istorijskom kontekstu.

Jedan od autora izložbe Saša Levi  izjavio je da je ova izložba poslije premijere u Banja Luci došla u Istočni Stari Grad te da poslije ista odlazi za Novi Sad.

U fokusu tekstova o bendovima jeste njihov naziv (iz kojeg je književnog djela, odakle ideja za naziv i sl.), postava, muzički žanrovi koje su njegovali, uticaj u muzičkom svijetu koji su ostavili. Kada su u pitanju književna djela, najviše pažnje posvećeno je značaju tih djela u književno istorijskom kontekstu, te životnim temama, koje pokreću i porukama koje nose.

Glavni cilj izložbe „Čitaj rokenrol! – Bendovi rođeni iz književnih stranica“  jeste popularizacija knjige i čitanja, samim tim i biblioteke, ali na malo drugačiji način.

Ovakvim pristupom željeli smo na pristupačniji i zanimljiviji način motivisati  mlađu populaciju i ljude koji nisu ljubitelji čitanja da se vrate knjizi, biblioteci i čitanju.

Izložba će biti otvorena u čitaonici JU Narodna biblioteka “Istočni Stari Grad” na Hreši od srijede 13. marta do 20.03.2024.godine.