EU ZA LOKALNE ZAJEDNICE

RADIONICA UPOZNAJ EVROPU ZA NAJMLAĐE ŠKOLARCE OPŠTINE ISTOČNI STARI GRAD

Razmišljam, znam, učestvujem-

Delegacija Evropske unije u BiH nastavlja snažno podržavati razvoj lokalnih zajednica u našoj zemlji putem projekta “EU za lokalne zajednice”, koji provodi Centar za promociju civilnog društva (CPCD) u partnerstvu sa organizacijom HELP – Hilfe zur Selbsthilfe e.V. Misija u BiH.  Nakon što su zatvoreni tenderi za nabavku medicinske i kancelarijske opreme, te terenskog vozila za novu ambulantu namjenjenu stanovništvu opštine Istočni Stari Grad i posjetiocima olimpijske planine Trebević, aktivnosti u ovoj opštini nastavljaju se edukacijama za najmlađe polazinke osnovne škole PO “Vučija Luka” u cilju olakšavanja razumijevanja osnovnih podataka o EU.

Učenici uzrasta od 6 do 10 godina prisustvovali su edukativnom kvizu opšteg znanja o Evropskoj uniji koji je obuhvatio oblasti geografije, sporta, kulture i različitih zanimljivosti, nakon kojeg je upriličena i radionica bojenja zastava država-članica EU.

Djevojčice i dječaci su tako interaktivno dobili priliku da testiraju svoje poznavanje zastava, steknu osnovna i nova znanja o EU i njenim državama-članicama. Kviz i radionica su bodovani, a po završetku su proglašeni pobjednici kojima su uručene nagrade.  Djeca su reagovala veoma pozitivno, ugodno su prisutne iznenadili pokazanim znanjem, a zaključeno je da bi se ovakve aktivnosti trebale ponavljati.

“Izuzetan značaj podrške koju Evropska unija u Bosni i Hercegovini ulaže u lokalne zajednice ogleda se u tome da na najdirektniji način možemo unaprijediti živote građana i građanki, što je posebno važno za male lokalne zajednice poput naše opštine. Evropska unija je, za Opštinu Istočni Stari Grad, nabavila opremu kojom ćemo opremiti našu pripadajuću ambulantu na Trebeviću, što je za nas neophodno, budući da je ne bismo mogli obezbijediti samostalno”, istakao je Saša Klepić, savjetnik načelnika Opštine Istočni Stari Grad.

Projektom „EU za lokalne zajednice“, u okviru kojeg je organizovan edukativni dan za mališane opštine Istočni Stari Grad, promovišu se vrijednosti jednakosti, društvene uključenosti, raznolikosti, građanskog aktivizma i nediskriminacije, te se namjerava direktno podstaknuti razumijevanje i prihvatanje prednosti koje EU integracije imaju za građane i građanke Bosne i Hercegovine, kao i svijest o važnosti njihove uloge, posebno u okviru vlastitih lokalnih zajednica, u procesu zagovaranja integracije u EU.