ODRŽAN SASTANAK DIREKTORA ZDRAVSTVENIH USTANOVA SARAJEVSKO-ROMANIJSKE REGIJE

Direktor Bolnice „Srbija“ Nebojša Šešlija održao je sastanak sa  direktorima domova zdravlja Sarajevsko-romanijske regije, na kojem je razgovarano o novom cjenovniku Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, koji je u primjeni od 01. januara 2024. godine.

Takođe, razgovarano je i o instrukciji koju je ovaj fond nedavno uputio zdravstvenim ustanovama, a koja se odnosi na to da se osiguranicima kojima su potrebne usluge iz laboratorijske dijagnostike, a koje pripadaju i primarnom i sekundarnom nivou zdravstvene zaštite, uzorak uzima samo na jednom mjestu – u domu zdravlja.

Direktor u Bolnici „Srbija“ Nebojša Šešlija naveo je da će upravo zbog toga, Bolnica „Srbija“ imati veći priliv uzoraka koje je neophodno obraditi, te da će pojedine uzorke morati transportovati i za Banjaluku što će biti dodatni posao za ovu ustanovu.

Direktor Ambulante porodične medicine “Stari Grad”  Tatjana Bekrić istakla je da su nove instrukcije Fonda veliki iskorak i napredak na polju laboratorijske dijagnostike jer će pacijenti moći na jednom mjestu da urade potrebne usluge bez potrebe da pacijente šalju u druge zdravstvene ustanove radi ponovnog vađenja krvi.

„Iako se ova praksa od prošle godine primjenjuje u našoj ustanovi, drago nam je da je Fond prepoznao potrebu da podrži i uvede ove izmjene i dopune u cjenovnik usluga i na taj način reguliše ovu oblast kako bi se olakšalo rađenje laboratorijske dijagnostike pacijentima“ – rekla je direktorica Bekrić.

Ona je istakla i to da ova zdravstvena ustanova jednom sedmično vrši transport uzoraka u Bolnicu „Srbija“ uz naplaćenu participaciju, te da rezultate dobijaju elektronskim putem.

Problem o kojem je, takođe, razgovarano na ovom sastanku jeste nepostojanje transportnih frižidera u ustanovama sa ove regije, kao i tome na koji način će oni da budu obezbijeđeni kako bi se instrukcije Fonda sprovele u potpunosti. Dogovoreno je i da će zdravstvene ustanove ove regije poslati zajednički  dopis Fondu te objasniti da će njihova odluka zahtijevati dodatnu opremu neophodnu za adekvatno transportovanje uzoraka.