четвртак, 16 маја

ОДРЖАН САСТАНАК ДИРЕКТОРА ЗДРАВСТВЕНИХ УСТАНОВА САРАЈЕВСКО-РОМАНИЈСКЕ РЕГИЈЕ

Директор Болнице „Србија“ Небојша Шешлија одржао је састанак са  директорима домова здравља Сарајевско-романијске регије, на којем је разговарано о новом цјеновнику Фонда здравственог осигурања Републике Српске, који је у примјени од 01. јануара 2024. године.

Такође, разговарано је и о инструкцији коју је овај фонд недавно упутио здравственим установама, а која се односи на то да се осигураницима којима су потребне услуге из лабораторијске дијагностике, а које припадају и примарном и секундарном нивоу здравствене заштите, узорак узима само на једном мјесту – у дому здравља.

Директор у Болници „Србија“ Небојша Шешлија навео је да ће управо због тога, Болница „Србија“ имати већи прилив узорака које је неопходно обрадити, те да ће поједине узорке морати транспортовати и за Бањалуку што ће бити додатни посао за ову установу.

Директор Амбуланте породичне медицине „Стари Град“  Татјана Бекрић истакла је да су нове инструкције Фонда велики искорак и напредак на пољу лабораторијске дијагностике јер ће пацијенти моћи на једном мјесту да ураде потребне услуге без потребе да пацијенте шаљу у друге здравствене установе ради поновног вађења крви.

„Иако се ова пракса од прошле године примјењује у нашој установи, драго нам је да је Фонд препознао потребу да подржи и уведе ове измјене и допуне у цјеновник услуга и на тај начин регулише ову област како би се олакшало рађење лабораторијске дијагностике пацијентима“ – рекла је директорица Бекрић.

Она је истакла и то да ова здравствена установа једном седмично врши транспорт узорака у Болницу „Србија“ уз наплаћену партиципацију, те да резултате добијају електронским путем.

Проблем о којем је, такође, разговарано на овом састанку јесте непостојање транспортних фрижидера у установама са ове регије, као и томе на који начин ће они да буду обезбијеђени како би се инструкције Фонда спровеле у потпуности. Договорено је и да ће здравствене установе ове регије послати заједнички  допис Фонду те објаснити да ће њихова одлука захтијевати додатну опрему неопходну за адекватно транспортовање узорака.