Укупна површина шумског земљишта на Општини је 5286 ха од чега је 4769,20ха у државном власништву, а остало у приватном. Треба нагласити да је више од половине шумског земљишта под високим шумама. Просјечна годишња сјечива маса у високим шумама је 8.000-10.000 м³ и то углавном четинара.
Ово специфично шумско привредно подручје се пошумљава племенитим лисичарима, четинарима, а такође се ради на подизању свијести становништва о
шуми као добру од општег интереса и ефикаснијој примјени законске регулативе.
У досадашњем кориштењу природних ресурса шумарства као привредне гране
доминантну улогу има производња и кориштење дрвета. Савремена фармацеутска, козметичка и прехрамбена индустрија у новије вријеме све више користе самоникло биље, плодове, гљиве и сл. у технолошком процесу производње.Откупне цијене споредних шумских производа омогућавају да се уз добру организацију, рационално сакупљање, сушење и дистрибуцију, додатно заради у сектору шумарства.Имајући у виду да активности сакупљања, сушења, дораде и дистрибуције љековитог биља, шумских плодова, гљива и осталог, захтијевају озбиљан, стручан и организован рад, евидентно је да је, у сврху максималне искористивости, потребно сачинити посебан програм, односно адекватну студију.

Kатегорија шума
Према заступљености врсте дрвећа и способности за пошумљавање, газдинске класе се разврставају у сљедеће категорије шума и шумског земљишта:
На подручју којим газдује ШГ “Романија“ Соколац највећу површину заузимају високе шуме са природном обновом (2.392,73 ха). То су шуме букве и јеле са смрчом и шуме бијелог и црног бора. Поред тога дио шумских површина општине Источни Стари Град заузимају шумске културе јеле и смрче (49,45 ха) и шумске културе бијелог и црног бора (253,15 ха).
Примјетно је да велики дио шумске површине општине Источни Стари Град
заузимају шибљаци (1.173,55 ха) и деградациони облици високих и изданичких
шума (1.050,50 ха).