ISTOČNI STARI GRAD OBOJEN U LjUBIČASTU BOJU POVODOM MEĐUNARODNOG DANA EPILEPSIJE

U Istočnom Starom Grad obilježen “Ljubičasti dan” – Dan podrške oboljelim od epilepsije koji je organizovan od strane JZU Ambulante porodične medicine „Stari Grad“ na Hreši.

Na simboličan način pušteni su u nebo ljubičasti baloni ispred ove ustanove, kako bi svim oboljelim  pokazali da u svojoj borbi nisu sami.

„Motivisala sam svoj tim u ovoj ustanovi, kojom rukovodim,  da se pridružimo ovoj akciji i da podignemo svijest okoline i drugih zdravstvenih radnika o ovoj temi. U našoj ustanovi imamo 6 registrovanih pacijenata sa ovim oboljenjem i mogu reći da je zanemariv broj u poređenju sa brojem oboljelih od epilepsije na nivou Republike Srpske kojih ima oko 6 hiljada. Naši se pacijenti pridržavaju adekvatno svoje preporučene terapije i drže bolest pod kontrolom“, navela je direktorica Bekrić.

Iz Udruženja oboljelih od epilepsije Republike Srpske  ističu da u svakoj lokalnoj zajednici živi najmanje jedno dijete ili najmanje jedna odrasla osoba koja boluje od epilepsije i u svojoj borbi sa ovom bolešću se susreće sa raznim preprekama te da podrška institucija i zajednice u svakom smislu ne smije da izostane za lica oboljela od ove bolesti.

Neke od prepreka sa kojima se susreću osobe oboljele od epilepsije su nabavka lijekova, pružanja prve pomoći kod epileptičkog napada, prijema u vrtić, školu, pronalska i dobijanja zaposlenja zbog dijagnoze, te opšteg prihvatanja u društvu. Uz svako to lice se u najboljem slučaju nalaze članovi porodice koji pružaju svaku vrstu podrške oboljelom, ali postoji i oni koji su u potpunosti sami uz svoje oboljenje. Veoma često su oboljeli od epilepsije, a zbog svega navedenog, socijalna kategorija društva i žive na rubu egzistencije -naveli su ovo iz Udruženja oboljelih od epilepsije Republike Srpske.

Opština Istočni Stari Grad podržava ovakve događaje i posebno ovakav vid društvene solidarnosti uz izražavanje nade da broj oboljelih u budućnosti neće biti povećan.