NAREDBA o regulisanju rada službi, ugostiteljskih, trgovinskih, uslužnih i drugih objekata i na teritorije opštine Istočni Stari Grad 18.03.2020.godine

Broj: A01-81-248-1/20
Datum: 18.03.2020.godine

Na osnovu člana 22. Zakona o zaštiti i spasavanju u vanrednim situacijama („Službeni glasnik Republike Srpske“ broj: 121/12 i 46/17), člana 43. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti („Službeni glasnik Republike Srpske“ broj: 90/17), člana 59. i 82. Zakona o lokalnoj samoupravi („Službeni glasnik Republike Srpske“ broj: 97/16 i 36/19), Zaključka Predsjedništva Saveza opština i gradova Republike Srpske broj 01-43-03/20 od 16.03.2020. godine i člana 87. Statuta opštine Istočni Stari Grad (”Službene novine grada Istočno Sarajevo” broj: 33/17), komandant opštinskog štaba za vanredne situacije, donosi:

NAREDBU

U cilju provođenja vanrednih mjera za sprečavanje i suzbijanje zaraznih bolesti, te zaštite i sapasavanja stanovništva:

Zabranjuje se rad sljedećim subjektima, svakim radnim danom i u dane vikenda do 23. marta 2020. godine, i to:
-JKP „GLOG“ d.o.o.- mobilni tim azila za životinje, izvan teritorije opštine Istočni Stari Grad, osim u hitnim i neodložnim slučajevima.
-svim ugostiteljskim objektima svih kategorija do 23.03.2020. godine.

Ograničava se rad sljedećim subjektima, svakim radnim danom i u dane vikenda do 23. marta 2020. godine, i to:
-trgovinama prehrane/robe široke potrošnje od 07.00 do18.00 časova.
-subjektima koji obavljaju djelatnost proizvodnje hljeba, peciva i kolača (isključivo u pogledu prodaje njihovih proizvoda) – od 07.00 do 20.00 časova.
-benzinska pumpa, bez ograničenja kad je u pitanju prodaja goriva i drugih naftnih derivata, sa ograničenjem za dio benzinske pumpe u kojem je smješten prodajni objekat – od 07.00 do 18.00 časova.
-drugi privredni subjekti na teritoriji opštine Istočni Stari Grad dužni su organizovati rad sa minimalnim brojem radnika uz pridržavanje mjera povišene higijene i obavezne dezinfikacije sa ograničenim radnim vremenom od 07.00 do 18.00 časova.

Rad u, gore navedenim, subjektima organizovati uz preduzimanje sljedećih mjera:

-ograničiti broj ljudi koji istovremeno mogu biti prisutni u zatvorenom prostoru, tako da se na ulazu reguliše broj osoba koje istovremeno mogu ulaziti,
-u zatvorenom prostoru omogućiti brz protok kupaca, brz izlazak iz objekata i mjere dezinfekcije i povišene higijene,
-apoteka– bez promjene radnog vremena, uz preduzimanje sljedećih mjera:
ograničiti broj ljudi koji istovremno mogu biti prisutni u zatvorenom prodajnom prostoru, tako da se na ulazu reguliše broj osoba koje istovremeno mogu ulaziti uz mjere dezinfekcije i povišene higijene.
-pošta- bez promjene radnog vremena, uz preduzimanje sljedećih mjera:
ispred blagajni označiti i organizovati razmak između korisnika usluga od najmanje jedan metar,u zatvorenom prostoru omogućiti brz protok kupaca, brz izlazak iz objekata i mjere dezinfekcije i povišene higijene.
JU Narodna biblioteka „Istočni Stari Grad“- bez promjene radnog vremena, uz preduzimanje sljedećih mjera:
ograničiti broj ljudi koji istovremno mogu biti prisutni u zatvorenom prostoru uz mjere dezinfekcije i povišene higijene.

Opštinska uprava i opštinske službe će od 16.03.2020. godine organizovati svoj rad kako slijedi:
-u svim odjeljenjima opštinske uprave organizovati rad sa minimalnim brojem potrebnih izvršilaca na licu mjesta od 08.00 do 13.00 časova.
-ostala lica uputiti na rad od kuće/kod kuće,
-na ulazu u sve službene prostorije Opštinske uprave koje pružaju usluge građanima -ograničiti broj osoba koje istovremeno mogu da uđu i borave u Upravi
-održavati rastojanje između građana u zatvorenim prostorima Uprave od najmanje jedan metar, uz preduzimanje mjera dezinfekcije i povišene higijene,
-u svim javnim ustanovama i preduzećima, osim Ambulante i Stanice policije organizovati minimalan proces rada uz izvršavanje svih funkcija; ostala lica uputiti na rad kod kuće ili od kuće, obezbjediti iste mjere za ograničavanje broja ulazaka i zadržavanja u prostorijama gdje se pružaju usluge,
sve ustanove i preduzeća dužni su pisano izvijestiti Opštinski štab za vanredne situacije o preduzetim mjerama u što kraćem roku.

JZU Ambulanta porodične medicine Istočni Stari Grad će od ponedeljka 16.03.2020. godine reorganizovati svoj rad po usaglašenim preporukama i zaključcima sa resornim Ministrstvom pri čemu:
će se organizovati za pružanje zdravstvene zaštite primarno osobama koje mogu biti zaražene virusom „Korona“, prioritetno i bez zadržavanja provoditi mjere anketiranja lica koja su bila u kontaktu sa zaraženim, sa predlaganjem kućne izlolacije za sve osobe prvog kontakta.
JKP „GLOG“d.o.o. Istočni Stari Grad se naređuje odvoz smeća 3(tri) puta sedmično i to ponedeljkom, srijedom i petkom do 23. marta 2020.godine.

Zadužuje se Komunalna policija i Civlina zaštita opštine Istočni Stari Grad da obezbijede poštovanje ove naredbe.

Opštinski Štab za vanredne situacije biće u stalnom zasjedanju do 23. marta 2020. godine i provodiće sve odluke koje budu donošene na nivou Republike Srpske. Sjednice štaba se mogu održavati telefonski, a u izuzetnim situacijama i uz prisustvo svih članova.

Ovom naredbom stavlja se van snage Naredba donešena 16.03.2020. godine, a Naredba broj: A01-81-248-1/20 od 18.03.2020. godine stupa na snagu odmah.

KOMANDANT ŠTABA:
Malko Koroman