Naredba o obaveznom sprovođenju mjera za reagovanje na pojavu bolesti izazvane novim virusom korona (COVID-19) u opštini Istočni Stari Grad

Broj: A01-81-248-7/20
Datum: 11.05.2020.godine

Na osnovu člana 22. Zakona o zaštiti i spasavanju u vanrednim situacijama („Službeni glasnik Republike Srpske“ broj 121/12 i 46/17), člana 43. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti („Službeni glasnik Republike Srpske“ broj 90/17), člana 59. i 82. Zakona o lokalnoj samoupravi („Službeni glasnik Republike Srpske“ broj 97/16 i 36/19) i Zaključka republičkog štaba za vanredne situacije o obaveznom sprovođenju mjera za reagovanje na pojavu bolesti izazvane novim virusom korona (COVID-19) u Republici Srpskoj broj 32-1/20 od 08.05.2020. godine, komandant opštinskog Štaba za vanredne situacije opštine Istočni Stari Grad, d o n o s i :

NAREDBU

I
U cilju prevencije širenja virusa korona SARS –Co V-2 i COVID-19 bolesti na teritoriji opštine Istočni Stari Grad i zaštite i spasavanja stanovništva:

1. zabranjuje/u se do 25.05.2020. godine:
• sva javna okupljanja,
• takmičarske aktivnosti sportskih organizacija i sportista,

2. zabranjuje/u se do 18.05.2020. godine:
• aktivnosti sportskih organizacija i sportista koje obuhvataju trenažni proces.

Ograničava se rad do 25.05.2020. godine:
• u vremenskom periodu koji ne narušava trajanje policijskog časa:
• trgovinama na malo prehrambenom i neprehrambenom robom,
• subjektima koji obavljaju djelatnost proizvodnje hljeba, peciva, svježe tjestenine i kolača,
• ugostiteljskim objektima za ishranu i piće,
• subjektima uslužnih i zanatskih djelatnosti čije obavljanje zahtijeva neposredan kontakt sa korisnicima.
• benzinskim pumpama i plinskim pumpnim stanicama za dio pumpe i stanice u kojem je smješten prodajni i ugostiteljski objekat, a bez vremenskog ograničavanja rada kada je u pitanju prodaja goriva, drugih naftnih derivata i plina.

III
Od 18.05.2020. godine do 25.05.2020. godine, ograničava se rad u vremenskom periodu koji ne narušava trajanje policijskog časa:

IV
U periodu iz tačke II ove naredbe ugostitelji koji posluju u ugostiteljskom objektu za smještaj mogu bez vremenskog ograničenja pružati usluge smještaja, kao i usluge ishrane i pića gostima i trećim licima sa vremenskim ograničenjem iz tačke II podtačka 1. ove naredbe.

V
Svi subjekti iz tačke II i III ove naredbe dužni su organizovati rad uz obavezno preduzimanje mjera propisanih u Uputstvu JZU “Institut za javno zdravstvo Republike Srpske” za sprečavanje pojave i širenja COVID-19 bolesti na radnom mjestu.
VI
Svi subjekti iz tačke II i III ove naredbe mogu samostalno obavljati dezinfekciju poslovnih prostora u skladu sa Uputstvom JZU “Institut za javno zdravstvo Republike Srpske”.

VII
Organi jedinice lokalne samouprave i ostali subjekti koji vrše javna ovlaštenja dužni su organizovati svoj rad kako slijedi:
• na ulazu u sve službene prostorije organa iz ove tačke koje pružaju usluge građanima ograničiti broj osoba koje istovremeno mogu da uđu i borave u prostorijama organa, onemogućiti zadržavanje u prostorijama organa i pravljenja dužih redova u zatvorenom prostoru,
• održavati rastojanje između građana u zatvorenim prostorima od najmanje 2 metra, uz preduzimanje mjera dezinfekcije i pojačane higijene.
• omogućiti rad šalter sale i matične službe u jedinicama lokalne samouprave, uz kontrolu broja korisnika usluga šalter sala i matičnih službi zavisno od prostora, održavanje fizičke distance od dva metra i uz obezbjeđenje fizičke providne barijere na radnom mjestu koja pruža dovoljnu zaštiti zaposlenom i korisniku.

VIII
Inspekcijski nadzor nad sprovođenjem ovog zaključka sprovodi Republička uprava za inspekcijske poslove putem nadležnih inspektora i inspektora u sastavu jedinica lokalne samouprave i Komunalna policija opštine Istočni Stari Grad.

Stupanjem na snagu ove naredbe prestaje da važi Naredba o regulisanju rada službi, ugostiteljskih, trgovinskih, uslužnih i drugih objekata i na teritorije opštine Istočni Stari Grad broj: A01-81-248/20 od 16.03.2020.godine.

IX
Ovaj naredba stupa na snagu 11.05.2020. godine i primjenjivaće se do 25.05.2020. godine.

KOMANDANT ŠTABA:
Malko Koroman