недеља, 19 маја

ИСТОЧНОМ САРАЈЕВУ ПРЕДСТАВЉЕН ПРОЈЕКАТ “УЖИВАЈ У САРАЈЕВСКО-РОМАНИЈСКОЈ РЕГИЈИ”

У Скупштини града Источно Сарајево данас је одржана конференција о пројекту „Уживај у Сарајевско-романијској регији“, који је усмјерен на креирање новог туристичког производа и његову интернационализацију.

Директор Туристичке организације „Јахорина“ Игор Тошић истакао је да је туризам стратешки правац града Источног Сарајева, а кроз овај пројекат, како је рекао, доћи ће до стварања новог туристичког садржаја те јачања малих и средњих предузећа.

“Крећемо у реализацију пројекта, а средства смо добили од ЕУ и Њемачке, у износу од 505 000 КМ и она ће бити усмјерена на унапређење и побољшање туризма ове регије”, рекао је Тошић.

Он је додао да је посебно важна интернационализација туристичке понуде на међународном тржишту.

“Свједоци смо да је туризам у Источном Сарајеву у експанзији и реализацијом овог пројекта, стварањем нових садржаја, учинићемо туристичку понуду садржајнијом и посебно актрактивном. Највећи дио ових пројеката биће спроведен на три општине Пале, Соколац и Источни Стари Град, тачније локалитет Романија, Црвене стијене, Брус и дио Пала гдје ћемо спојити двије пећине, Орловачу и Новакову пећину и два планинарска дома”, објаснио је Тошић.

Директор сектора за економско-правне послове у Привредној комори Републике Српске Драгана Кокот рекла је да је Привредна комора један од партнера у овом, како истиче, значајном пројекту за овај регион.

Она је истакла да је Комора поносна јер је дио ове приче и да су инфраструктурни резултати, који ће бити врло опипљиви и конкретни, нешто најзначајније што ће остати иза овог пројекта.

Његош Пољаковић, представник предузећа „Станишић“ из Пала, у обраћању медијима рекао је да ово предузеће у овом пројекту учествује као приватни партнер, те да се њихова понуда односити на проширење туристичких садржаја у Спортско-рекреативном центру „Брус“.

“Предузеће „Станишић“ је прва фирма која је приступила градњи инфраструктуре на подручју Требевића, а све у циљу пружања туристичких услуга. Након првих резултата, у томе су нам се придружиле и друге фирме са Сарајевско-романијске регије и сада, након 10 година можемо рећи да је тај пројекат у потпуности успио”,истакао је Пољаковић.

Он је напоменуо да ће овај спортски и рекреативни центар добити четири нова садржаја, а то су балон на топли ваздух, што је, како истиче, ново у туристичкој понуди у БиХ, затим вјештачку стијену, теретану на отвореном и играоницу за дјецу.

Јелена Гавриловић из Министарства трговине и туризма Републике Српске рекла је да је ово министарство, у овом пројекту,  требало да одреди шта је то потребно да се развије и имплементира у Републици Српској и БиХ, а везано је за туризам.

“Ми смо предложили да то буде авануристички туризам, као и културни туризам, тако да је ово резултат нашег заједничког рада, рада свих нивоа власти”, рекла је Гавриловића посебно се захваливши  локалној власти која је, како истиче, препознала огромну важност овог пројекта.

Градоначелник Источног Сарајева Ненад Вуковић захвалио је ЕУ и Њемачкој који су главни донатори и финансијери овог пројекта.

“Укупна вриједност пројекта је 260 000 евра, од тога је 200 000 евра финансирала ЕУ и Њемачка, Град Источно Сарајево око 50 000 и партнери око 10 000 евра”, напоменуо је Вуковић.

Он је истакао да је веома важно што се овај пројекат реализује управо на општинама Пале, Источни Стари Град и Соколац, односно на општинама које се налазе на тзв. зеленој линији.

Портпарол Општине Источни  Стари Град, а у овом пројекту представник Општине Бојана Шаровић рекла је да ова општина сама не би могла аплицирати за овај пројекат, али да је заједно са партнерима и сјајним људима из Града Источног Сарајева и других институција направила велики корак и дошла до сјајних резултата.

“Први у БиХ, а сигурно и у региону имаћемо балон за везани лет и поносни смо на све садржаје које ће ту бити имплементирани.Ово неће бити само побољшање туризма општине Источни Стари Град него и града Источног Сарајева. На то смо посебно поносни”, закључила је Шаровићева.

Пројекат „Уживај у Сарајевско-романијској регији“ у наредних 18 мјесеци реализоваће Туристичка организација Јахорина – град Источно Сарајево, Градска развојна агенција, Привредна комора Републике Српске и привредни субјекат „Станишић“.

/Катера/