четвртак, 16 маја

ПРОЈЕКАТ БИЦИКЛИСТИЧКЕ СТАЗЕ САРАЈЕВО-ПАЛЕ КОРАК БЛИЖЕ РЕАЛИЗАЦИЈИ

Начелник општине Источни Стари Град Бојо Гашановић, градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић, начелник општине Пале Бошко Југовић, градоначелница Сарајева Бењамина Карић и начелник општине Стари Град Сарајево Ибрахим Хаџибајрић потписали су Меморандум о разумијевању у вези са изградњом бициклистичке стазе Сарајево-Пале.

Меморандум је потписан на завршетку конференције “Туризам као прекретница економског опоравка” у организацији Европске уније и амбасадора Јохана Сатлера.

Иницијатива је покренута у јуну прошле године када су општине Источни Стари Град, Пале, Стари Град Сарајево и Град Сарајево потписали Меморандум о сарадњи за развој нове бициклистичке стазе Сарајево-Пале, а с циљем развоја туристичке и спортске понуде на подручју ових општина.

Европска комисија ће за изградњу бициклистичке стазе обезбиједити милион конвертибилних марака, док ће потписници Меморандума финансирати израду пројектно-техничке документације износом од 100.000 до 150.000 КМ. Потписиници су дужни и приступити рјешавању имовинско-правних односа на траси бициклистичке стазе и издавању одобрења за извођење радова, најкасније до 31. јануара 2022. године.

Град Источно Сарајево и Град Сарајево провешће процедуре за израду пројектно-техничке документације, те ће се формирати заједничка комисија коју ће чинити представници свих општина и градова потписника.

“Увијек ме радује када учествујемо у великим пројектима који су од значаја за нашу локалну заједницу, а ево овог пута и за два града. Туризам је као привредна грана у општини Источни Стари Град и окосница развоја, а обогаћењем садржаја ствараћемо нове прилике и развојне шансе. Надам се успјешној сарадњи која ће донијети свим учесницима многе добробити”, рекао је начелник Гашановић.

Бициклистичка стаза градиће се на дионици дугој око 15 километара, а већи дио трасе од око 10 километара територијално припада граду Источно Сарајево односно општини Источни Стари Град и Пале. Стаза ће бити позиционирана старом трасом ускотрачне пруге „Ћиро“ Сарајево-Пале која је смјештена на обронцима Требевића, пратећи корито ријеке Миљацке. Прва полазна тачка из општине Стари Град Сарајево биће од Вијећнице затим Бентбаше и шеталишта Дарива до Козје ћуприје и “Врела живота”. Друга полазна тачка биће стара жељезничка станица на Бистрику, која ће такође водити до локалитета „Врело живота“. Стазе ће се спајати на трасу пруге Ћиро која се простире у цјелости простором ускотрачне пруге према завршној позицији непосредно код старе жељезничке станице Пале.

Како је истакао амбасадор Сатлер, коначно се из теорије прелази на праксу и имплементује један позитиван пројекат за људе који живе у Источном Сарајеву и Сарајеву као и за све туристе који долазе у БиХ.

“Обично са политичарма и дипломатама много разговарамо, повезујемо људе, а оно најважније је да данас са ријечи прелазимо на дјела када је у питању изградња бициклистичке стазе Сарајево-Пале. Биће завршена сљедеће године и веома сам сретан што ми можемо помоћи нашим средствима како би ово постало стварност. Када све буде готово и када сљедеће године буде отворење, то ће бити један од сретнијих дана за мене,” изјавио је Сатлер.