субота, 18 маја

ИСТОЧНИ СТАРИ ГРАД ЈЕДАН ОД ДОМАЋИНА СВЈЕТСКОГ ПРВЕНСТВА У БИЦИКЛИЗМУ

Уговор о сарадњи у организацији Свјетског првенства у бициклизму, које ће бити одржано од 1. до 5. септембра 2021. године у Источном Сарајеву потписан је у административном центру града Источно Сарајево, а њим је предвиђена сарадња у организацији Свјетске серије – квалификационе трке за Свјетско првенство (УЦИ Гран Фондо Wорлд Сериес), која ће бити одржана од 7. до 9. маја, на подручју града Источно Сарајево.

Начелник општине Источни Стари Град Бојо Гашановић истакао је велико задовољство поводом одржавања Свјетског првенства у бициклизму, али и квалификационе трке, гдје је у оба догађаја планирано да стаза пролази кроз општину Источни Стари Град преко олимпијског Требевића.

„Заиста смо поносни што смо дио овако великог и значајног спортског догађаја, самим тим што ће Требевић и Источни Стари Град посјетити велики број такмичара, гостију и туриста. Ми очекујемо да ће већ на првом догађају бити постављен и пуштен у рад балон на топли ваздух. Поред овог новитета, ту је забавни садржај на Суннyланд-у, Спортско- рекреативни центар Брус, Требевићки рај и Вила Андреа у којима могу сви посјетици да уживају. Свакако ћемо у наредном периоду још више и детаљније говорити о овом великом догађају“, рекао је Гашановић.

Директор Савеза за спорт и рекреацију и директор овог првенства Владимир Куваља истакао је да је један овакав догађај најмасовнији бициклистички догађај чији потенцијал треба искористи јер ће у току трајања бити презентован спортски и туристички садржај којим је веома богат град Источно Сарајево.

„Стаза је прелијепа, стартови догађаја ће бити у суботу и недјељу, за друмске трке, овдје испред зграде Градске управе Источно Сарајево, а возиће се преко територије Источне Илиџе, Источног Старог Града преко Требевића до циља на Јахорини“, рекао је Куваља.

Како истиче Куваља на старту квалификационе трке се очекује између 1000 и 2000 такмичара заједно са пратњом, док се на Свјетском првенству очекује око 3000 такмичара са пратњом која значајно повећава укупан број присутних.

Спортски директор трке Иван Стевић истакао је да је поносан што је дио овако великог догађаја, као и да је пресрећан што су реализовали овакву мапу стазе.

„Очекујем да најатрактвнији и најтежи дио трке буде на дијелу стазе која пролази кроз Источни Стари Град, преко Бруса на Требевићу. Ова стаза ће бити једна од изазовнијих стаза које организујемо у последњих неколико година јер са својом конфигурацијом терена представља озбиљан изазов за све такмичаре. Одлични садржаји, сам простор на Требевићу су нас усмјерили да на Брусу буде „feeding zone“ и да сви садржаји везани за бициклистичко првенство, поред трке буду на Требевићу, а што се тиче љепте сигурно нећемо заостајати за Алпима и Доломитима.

Мој циљ из угла спортисте је да покажем, шта људи који дођу треба да виде, мислим да ће сви такмичари отићи веома задовољни, са прегршт информација, а то је наш циљ. Лјуди које долазе на овакве трке су људи из цијелог свијета, изборне трке су догађаји који су предвиђени за такмичаре из целог света. На светским првенстима, када се одржавају, учествује преко 70 земаља, па можете да замислите колико информација са овог подручја ће отићи у свијет“,  рекао је Стевић.

Он је истакао да ће Источни Стари Град заједно са Требевићем и свим садржајима уз град Источно Сарајево, обићи свијет и мапирати своје мјесто на бициклистичкој карти.