петак, 17 маја

ИЗЛОЖБА “ЧУЈЕШ СЕКО, ОБУЦИ СЕ ЛИЈЕПО”

Изложба „‘ Чујеш секо, обуци се лијепо!    Представља партнерски пројекат Омладинског удрузења „Аксиом“ и Српског културно умјетничког друштва “ Бошко Вујадин“ који заједнички раде на очувању и промоцији културног насљеђа и народне умјетности у Босни и Херцеговини, али и шире.

На фотографијама су приказане народне ношње са подручја БиХ и Србије из периода ИX и XX вијека, са припадајућим накитом и оглављима, а које се чувају у фундусима ова два удружења.                                              Циљ изложбе је промоција културног и материјалног наљеђа, али и вјештина ручног рада наших предака, које огледају у техникама : ткања, веза, плетења, чипкарства и израде накита од неплеменитих материјала, као и ручно израђених производа мајстора занатлија: опанчара, терзија, абаџија,кујунџија…

На овај начин желимо да се становницима Источног Старог Града представи богатство и разноликост наших народних ношњи, те укаже на потребу очувања, промоције и правилног одијевања истих.

“Народне ношње су дио материјалног и културног насљеђа, али међу младима нису препознате као облик богатства које треба баштинити.На овај начин желимо  презентовати народне ношње у виду изложбе, трудећи се да покажемо богатство ношњи БиХ и да их промовишемо као што то раде други народи у Европи и свијету”, рекао је директор библиотеке Саша Радовић.

Изложба фотографија народних ношњи биће постављена у просторијама биоблиотеке 14. до 18. новембра у термину од 08:00 до 15:00 часова.