OPŠTINA ISTOČNI STARI GRAD PRISTUPILA MREŽI ZA RODNU RAVNOPRAVNOST SOIGRS

-Potpisivanje Deklaracije predstavnika opština i gradova Republike Srpske-

U Bijeljini je 20. septembra 2024. godine održan Osnivački sastanak Mreže za rodnu ravnopravnost Saveza opština i gradova Republike Srpske. Osnivačkom sastanku je prisustvovala koordinatorka ispred Opštine Istočni Stari Grad kao i brojni predstavnici jedinica lokalne samouprave u Republici Srpskoj.

Mreža je tijelo Saveza koja ima za cilj razmjenu i praktičnu primjenu znanja, iskustava i dobrih praksi u radu službenika/ica jedinica lokalne samouprave koji učestvuju u aktivnostima provođenja rodne ravnopravnosti u svojim lokalnim zajednicama i komunikacije sa nadležnim institucijama, nevladinim organizacijama i drugim razvojnim akterima koji djeluju na lokalnom nivou.

Opredjeljenost za poštovanje principa rodne ravnopravnosti u svakodnevnom životu i radu, u Istočnom Starom Gradu,  je ozvaničena i kroz potpisivanje dokumenta, dok se posebno ističe to da se godinama unazad poštuju i velikoj mjeri primjenjuju zakonski propisi i ustavom zagarantovana prava iz oblasti ravnopravnosti polova.

Predstavnici Saveza i jedinica lokalne samouprave potpisali su Deklaraciju koja je potvrda spremnosti JLS u provođenju načela rodne ravnopravnosti to jeste unapređenju položaja žena i muškaraca u svakodnevnom životu.