четвртак, новембар 21

ОДРЖАН САСТАНАК НА ТРЕБЕВИЋУ У ЦИЉУ РЈЕШАВАЊА ПРОБЛЕМА СА ЕРОЗИЈОМ ЗЕМЉИШТА

0
66

Данас је на Требевићу одржан састанак на којем су присуствовали представници Општине Источни Стари Град, представници Опћине Стари Град Сарајево те представници власти у Кантону Сарајево и Федерацији БиХ  с циљем разматрања хитне санације ерозије земљишта на територији Општине Источни Стари Град, а које угрожава насељено подручје у Опћини Стари Град Сарајево.

Састанку су присуствовали: премијер Кантона Сарајево Нихад Ук, Федерална министрица околиша и туризма Насиха Поздер, начелници општина Источни Стари Град Бојо Гашановић , Стари Град Сарајево Ирфан Ченгић , замјеник начелника Источног Старог Града Његош Плакаловић, потпредсједница Скупштине КС Јелена Пекић, директорица Завода за изградњу КС Белма Барлов, директор Цивилне заштите КС Џенан Брканић, пресједник Скупштине Источни Стари Град Владимир Цинцар, њихови сарадници, те представник Мјесног савјета Мјесне заједнице Широкача.

На данашњем састанку поновљене су конкретне мјере за санацију ерозије земљишта које подразумијевају:

– Заустављање одлагања материјала и постављање ограде;

– Дренажа на проблематичном дијелу и контролисано одвођење воде до најближег реципијента;

– Геодетски мониторинг ерозије земљишта;

– Пројекат санације падине;

– Одвожење материјала према пројекту санације падине.

У наредном периоду, а уз сарадњу ових нивоа власти, биће реализовани ови кораци, а све активности ће бити у складу са препорукама стручних тимова и сигурносним стандардима. 

У складу са овим мјерама, закључено је да ће пројектни задатак за израду пројекта санације падине на којој је одлаган грађевински материјал, сачинити Завод за изградњу Кантона Сарајево, те направити план дренаже у  дијелу ерозије земљишта и план контролисаног одвођења воде до најближег реципијента.

У сврху израде пројекта санације, али и мониторинга ерозије земљишта, геодетско снимање комплетног локалитета заједнички ће реализовати Општина Источни Стари Град и Федерално министарство околиша и туризма.

Постигнута је сагласност, уважавајући анализе струке, да је неопходно као хитну мјеру реализовати прокопавање ригола у што краћем року, те затварање пропуста који су тренутно на терену отворени, како се стање на терену не би додатно погоршало услијед евентуалних падавина, те је то мјера коју је потребно реализовати у наредним данима.  

Начелник Гашановић је најавио да ће на наредној сједници Скупштине Општине Источног Старог Града бити тражена одобрења за неометани улазак федералних и кантоналних служби на терен, како би се могло што прије кренути у имплементацију потребних радњи, те ће затражити укључивање Центра за уклањање мина у Босни и Херцеговини у сврху обезбјеђења сигурног кретања на предметном локалитету у вези евентуалног постојања заосталих мина.

Надаље, уважавајући одредбе Споразума о сарадњи у остваривању задатака цивилне заштите („Службене новине Федерације БиХ“, број 36/01) договорено је да ће се затражити укључивање Федералне управе цивилне заштите и Републичке управе цивилне заштите, сходно утврђеним надлежностима, у сврху превазилажења настале ситуације и реализације хитних мјера за санацију, те отклањања опасности по животе људи и материјалних добара на овом подручју.

Опћинско вијеће Стари Град Сарајево на задњој сједници усвојило је закључак којим ће Опћина Стари Град Сарајево уплатити грант средства Источном Старом Граду за реализацију хитних мјера поводом ове ситуације.

Потврђено је да су сви присутни свјесни озбиљности ситуације и потребе за хитним дјеловањем, а мјере које ће бити предузете у наредним данима укључују висок ниво координације између локалних, кантоналних, федералних и републичких власти.