U ISTOČNOM STAROM GRADU URUČENI SJEMENSKI PAKETI ZA PROLJETNU SJETVU

Fondacija za privredu i ruralni razvoj Istočni Stari Grad organizovala je jutros na Hreši podjelu sjemenskog materijala stanovništvu Istočnog Starog Grada uz poštovanje svih preventivnih mjera protiv virusa korona.
Direktor Fondacije za privredu i ruralni razvoj Aleksandar Gavrilović, je istakao da će Opština u narednom periodu finansirati nabavku još sedamdest paketa sjemenskog materijala koji će biti podjeljeni poljoprivrednicima iz Istočnog Starog Grada.
„Ono što je novina je da će ove godine biti zasijano 50% više površina nego što je to bilo prošle godine, a plastenička proizvodnja postaje sve popularnija na opštini“, dodao je Gavrilović
Opština je u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske obezbjedila stotinu sjemenskih paketa u okviru projekta razvoja konkurentnosti u ruralnim područjima.
Načelnik Gašanović se zahvalio Ministarstvu kao i ministru Pašaliću, i saradnicima ministarstva koji su uložili napor da se sve ovo danas realizuje.
„Posebno me raduje da je Ministarstvo imalo razumjevanja za naše probleme i potrebe u ruralnom području, na entitetskoj liniji kao izrazito nerazvijene opštine. Opština će izdvojiti određena sredstva da nabavi dodatne pakete sjemena koji će biti podjeljeni ljudima koji se na ozbiljniji način bave poljoprivredom i koji siju na većim površinama“, rekao je načelnik Gašanović.
Opština Istočni Stari Grad planira u narednom periodu kreditnim zaduženjem, izgraditi pijacu zdrave hrane na Trebeviću, gdje je planirana prodaja proizvoda koji su isključivo proizvedeni na teritoriji Istočnog Starog Grada.
„Ministarstvo provodi vanrednu mjeru podrške poljoprivrednoj proizvodnji, na prostoru sarajevsko-romanijske i gornjе-drinske regije i biće podjeljeno hiljadu sjemenskih paketa. Za Istočni Stari Grad je obezbjeđeno stotinu paketa za mala porodična poljoprivredna gazdinstava. Osnovni cilj ove podjele jeste da se omasovi poljoprivredna proizvodnja i da se uspostavi prehrambena ravnoteža na cijeloj terotoriji Republike Srpske“, rekla je rukovodilac područne jedinice Sokolac Jelena Mićić.
Mićićeva je rekla da je ovo jedna u nizu mjera koje se sprovode na regiji, što se tiče ove opštine najavila je da će početkom sljedeće sedmice krenuti i realizacija projeta proizvodnje povrća u zaštićenom prostoru, gdje će biti postavljeno četrdeset plastenika.
„Imamo podršku i sufinansiranje Opštine i zaista ovim putem želim da izrazim zahvalnost jer su svi projekti koje smo kandidovali bili uvaženi od strane Opštine i danas imamo vidljiv rast poljoprivredne proizvodnje. Pozvaću sve građane da kupuju domaće, da zaštitimo svoje proizvođače i svoju proizvodnju“ , dodala je Mićićeva.