U OPŠTINI ISTOČNI STARI GRAD ODRŽANA ATIVNOST PROJEKTA „DIJALOG ZA BUDUĆNOST“

OKC i CPCD zajednički provode istraživanje pod nazivom „Identifikacija ključnih lokalnih aktera/ zainteresovanih strana u 30 ciljanih opština i gradova Bosne i Hercegovine, a svoje učešće je uzela i Opština Istočni Stari Grad.
To je prva aktivnost u sklopu projekta „Dijalog za budućnost“ koji zajednički provode UNDP, UNICEF i UNESCO u partnerstvu sa Predsjedništvom Bosne i Hercegovine.

Profesor sociologije i filozofije Dušan Šehovac, osnivač organizacije Demokratka inicijativa sarajevskih Srba održao je interaktivno predavanje u opštini, ispred oragnizacije Centar za promociju civilnog društva.
Zadatak ove aktivnosti bio je da se razgovara o temama kao što su socijalna pravda, učešće mještana u pomoći drugima i u ostvarivanju ravnopravnosti, koliko su stanovnici aktivni u ovim procesima i kolika je pripadnost lokalnoj zajednici .

Učešće u ovom projektu uzele su različite kategorije stanovništva poput predstavnika omladine, žena, privrednika, boraca, penzionera,poljoprivrednika, predstavnika udruženja sa teritorije opštine Istočni Stari Grad i izabrani predstavnici vlasti.
Za realizaciju projekta Dijalog za budućnost od posebnog interesa su četiri osnovne strane socijalne kohezije, osjećaj pripadnosti- zajedničke vrijednosti, identifikacija sa lokalnom zajednicom i povjerenje u institucije lokalne vlasti, socijalna pravda i jednakost – ocjena javnih politika od strane građana, učešće -dobrovoljni rad, politički i javni angažman, izlazak na izbore, pisanje peticija, kontakti za izabranim predstavnicima vlasti, učešće u bojkotima, protestima i vrijednosti- stepen zadovoljstva kvalitetom života i stav o izgledima za bolji život.


„Ovo je jedan trenutak ohrabrivanja, ovo je jedan trenutak osposobljavanja i da ovaj projekat i ja natjeramo ljude da razmišljaju o stvarima o kojima do juče nisu razmišljali i izmedju ostalog zadatak je bio da se izvrši mapiranje potreba, ohrabrivanje ljudi i da se radi odgovornije.

      

Energija ljudi ne smije da propada, ona mora biti kanalisana, a nadam se da će u narednom periodu, moje kolege sa nekim drugim temama imati priliku da ljude sa ove opštine osposobljavaju za preduzimanje konkretnih radnji “, rekao je profesor Šehovac.